Eesti English
Polski

Wystawa „Kolory zimy: rękawiczki z Estonii” w Białymstoku

02.03.2017

Od kiedy nosi się w Estonii rękawiczki dziergane na drutach? Dlaczego są tak barwne i wzorzyste? W jaki sposób uzyskiwano kolorową przędzę?

Można się tego dowiedzieć na wystawie w Uniwersyteckim Centrum Kultury UwB zatytułowanej „Kolory zimy: rękawiczki z Estonii”. Ekspozycja trafiła do stolicy Podlaskiego dzięki dr Iwonie Wrońskiej, Konsul Honorowej Estonii w Białymstoku.

Dla żyjących w północnym klimacie Estończyków rękawice stanowią niezbędny element ubioru. Oprócz walorów praktycznych, którymi cechuje się noszenie rękawiczek na co dzień, odgrywają one także ważną rolę w estońskiej kulturze ludowej, a tradycja ich wyrabiania na drutach jest w Estonii żywa do dziś. W zależności od regionu powstawały różne modele rękawic, dodatkowo na przestrzeni wieków do Estonii docierały także nowe metody ich wytwarzania oraz zmieniająca się moda. W wyglądzie rękawiczek znajdowały odzwierciedlenie ludzkie myśli i uczucia, a widoczne na nich wzory odpowiadają dziś historie z zamierzchłych czasów.

W XXI wieku Estończycy nadal bardzo lubią ciepłe, wełniane rękawiczki, przyozdobione geometrycznymi wzorami. Są one niezbędne podczas estońskiej śnieżnej zimy.

Wystawa, która przyjechała do Białegostoku, to ciekawy sposób zaprezentowania zbiorów utworzonego w 1909 roku Estońskiego Muzeum Narodowego. Oczywiście mówimy tylko o niewielkiej ich części, bo cała muzealna kolekcja liczy aktualnie ponad 5000 rękawiczek – opowiada dr Iwona Wrońska, Konsul Honorowa Estonii w Białymstoku. - Rękawiczki, które można zobaczyć w Uniwersyteckim Centrum Kultury stanowią kopie oryginalnych obiektów muzealnych, a zostały wykonane przez studentów i absolwentów Akademii Kultury w Viljandi, która jest oddziałem Uniwersytetu w Tartu.

Głównym inicjatorem i organizatorem białostockiej wystawy jest Ambasada Republiki Estońskiej w Warszawie.

 

Gdzie: Uniwersyteckie Centrum Kultury UwB, ul. Konstantego Ciołkowskiego 1m

Kiedy: od 28.02.2017r.

Wstęp: bezpłatny

 

 

TopBack

© Ambasada Estonii w Warszawie Karwińska 1, 02 - 639 Warszawa, Polska tel. (48 22) 88 11 810, e-mail: Embassy.Warsaw@mfa.ee