Eesti English
Polski

Nowy Ambasador Estonii w Polsce złożył listy uwierzytelniające

06.09.2013

 

W czwartek 5 września nowy Ambasador Estonii w Polsce Eerik Marmei złożył listy uwierzytelniające Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławowi Komorowskiemu.

Po ceremonii podczas rozmowy Ambasador Marmei i Prezydent Komorowski omówili relacje pomiędzy Estonią i Polską, współpracę w NATO i Unii Europejskiej oraz współpracę w sferze cyberbezpieczeństwa.

 

Ambasador Marmei podziękował Polsce za aktywne uczestnictwo w operacji Baltic Air Policing, wzmacnianie wspólnego bezpieczeństwa w regionie oraz dwustronnej współpracy obronnej. „Polska jest strategicznie ważnym, odpowiedzialnym i godnym zaufania sojusznikiem i podziela nasz punkt widzenia w NATO, Unii Europejskiej oraz w kwestii rozwoju współpracy regionalnej” – podkreślił Ambasador.

 

Prezydent Komorowski zwrócił uwagę na bliskie więzi pomiędzy krajami w wielu dziedzinach i podkreślił potrzebę nawet jeszcze bliższej współpracy w kwestii doprowadzenia Ukrainy i innych państw Partnerstwa Wschodniego do strategicznej kooperacji z Unią Europejską. Podczas rozmowy dyskutowano także o możliwościach dalszej współpracy pomiędzy państwami basenu Morza Bałtyckiego, państwami nordyckimi i bałtyckimi, jak również pomiędzy państwami Grupy Wyszehradzkiej – Polską, Republiką Czeską, Słowacją i Węgrami. Podkreślono także potrzebę rozwoju zarówno projektu Rail Baltic, jak i wspólnych projektów z dziedziny energetyki.

 

Podczas spotkania Prezydent Komorowski wysoko ocenił estońską aktywność na polu cyberbezpieczeństwa oraz zauważył potrzebę jeszcze skuteczniejszego zajęcia się tą kwestią. Ambasador Marmei przekazał także pozdrowienia dla Prezydenta Komorowskiego od Prezydenta Toomasa Hendrika Ilvesa oraz estońskiego rządu.    

 

Eerik Marmei urodził się 6 maja 1970 roku w Tartu. W roku 1988 ukończył liceum Miina Härma, w 1993 r. uzyskał tytuł licencjata na wydziale filozofii ze specjalizacją historyczną Uniwersytetu w Tartu, a w 1996 r. tytuł magistra w dziedzinie stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Notre Dame w Stanach Zjednoczonych.

 

Eerik Marmei pracuje w estońskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych od roku 1993. Pracował w departamencie politycznym Ministerstwa jako desk officer ds. Stanów Zjednoczonych, dyrektor biura organizacji międzynarodowych i bezpieczeństwa, oraz w latach 1998-2000 w Przedstawicielstwie Estonii przy NATO. W latach 2000-2003 pracował w Ambasadzie Estonii w Waszyngtonie, a w latach 2005-2008 w Ambasadzie Estonii w Londynie. W latach 2008-2010 Marmei był dyrektorem departamentu NATO i Unii Europejskiej w Ministerstwie Obrony, a od roku 2010 dyrektorem wydziału polityki bezpieczeństwa i kontroli zbrojeń w departamencie politycznym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

TopBack

© Ambasada Estonii w Warszawie Karwińska 1, 02 - 639 Warszawa, Polska tel. (48 22) 88 11 810, e-mail: Embassy.Warsaw@mfa.ee