Eesti English
Polski

Koncerty estońsko-ukraińskiego zespołu Svjata Vatra w Polsce

27.07.2011 - 30.07.2011

Czwartek, 28.07.2011. godz. 18:00, miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, duży dziedziniec. Wstęp: wolny!

Więcej o koncercie w Szczecinie: http://zamek.szczecin.pl/kalendarz.php?id=1798

Piątek, 29.07.2011 godz.19.00, miejsce: Park Kolibki, Scena Główna, Gdynia, al. Zwycięstwa 291. Wstęp: bilet 20 PLN.

Więcej o koncercie w Gdynie: http://globaltica.pl/program

W ramach Filmowej Globaltiki będzie można obejrzeć filmy: „Święty ogień” przedstawiający historię Ruslana Trochynskyi’ego, lidera zespołu SVJATA VATRA.

Klub Riwiera, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1, (przy wejściu na Bulwar Nadmorski - Plaża Śródmieście)

Środa 27.07.2011 godz.18:00 ŚWIĘTY OGIEŃ (Püha Tuli), Reżyseria: Erik Norkroos, Produkcja: Estonia, 2010, Czas trwania: 52 minuty

Film przedstawia historię Ruslana Trochynskyi’ego – folkowo-rockowego muzyka, lidera zespołu SVJATA VATRA (byłego członka grupy Haydamaky). Mówi o jego osiedleniu się w Estonii, o jego miłości, stworzeniu zespołu wspólnie z czterema estońskimi muzykami, znaczeniu jakie wywarł zespół zarówno na scenę folkową w Estonii jak i na Ukrainie. To film o integracji w życiu i sztuce. Większość zdjęć została nakręcona latem 2009 roku, podczas wyprawy muzyków do Rumunii i w ukraińskie Karpaty. Poznajemy zapomnianych ludowych muzykantów, zwykłych ludzi żyjących z dala od współczesnych technologii, a wszystko to na tle przepięknych krajobrazów. Dodatkowo w filmie pojawiają się także wybrane fragmenty koncertów grupy.

UDZIAŁ BEZPŁATNY!

Warsztaty tradycyjnych tańców estońskich i ukraińskich:

Sobota 30.07.2011, godz. 11:00, Gdynia – Orłowo, Promenada Królowej Marysieńki.

Labajalg to estońska forma taneczna – bardzo wesoła i często spotykana w krajach nordyckich, w której tancerze trzymając się za ręce tworzą rodzaj węża. Tancerz znajdujący się na początku prowadzi węża załamując go w różnych kierunkach i tworząc „węzły”, będące wyjątkowym wyzwaniem dla tancerzy – muszą być one bowiem „rozwiązane” bez rozrywania węża. Przy odrobinie zapału i z towarzyszeniem dźwięków estońskich dud, taniec Labajalg może ciągnąć się przez długi czas. Forma tego tańca prawdopodobnie nie uległa zmianie od czasów wikingów. Pozostałe tańce prezentowane na warsztatach to estoński Nõianeitsi i ukraińska Ardyalynka.

Zajęcia prowadzi: Ruslan Trochynskyi

UDZIAŁ BEZPŁATNY!

TopBack

© Ambasada Estonii w Warszawie Karwińska 1, 02 - 639 Warszawa, Polska tel. (48 22) 88 11 810, e-mail: Embassy.Warsaw@mfa.ee