Eesti English
Polski

Europejski Dzień Języków w Warszawie

20.09.2010 - 27.09.2010

Języki integrują!

Europejski Dzień Języków w Warszawie

20-27 września 2010 r.

Lekcje pokazowe i warsztaty w kilkunastu językach, międzynarodowa konferencja, występy artystyczne, językowa gra miejska, festiwal filmów i konkursy z nagrodami to główne atrakcje tegorocznego Europejskiego Dnia Języków w Warszawie. Święto wielojęzycznej Europy rusza już 20 września i potrwa cały tydzień!

Europejski Dzień Języków (EDJ) został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. Oficjalnie święto przypada 26 września i służy promocji nauki języków obcych oraz bogactwa kulturalnego Europy. Hasło tegorocznego Europejskiego Dnia Języków: „Języki integrują” nawiązuje do obchodów Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, podkreślając również komunikacyjne potrzeby grup o specjalnych potrzebach edukacyjnych, jak osoby niesłyszące. Bogaty program EDJ i zróżnicowana formuła imprez pozwolą każdemu znaleźć coś dla siebie.

Języki Europy na dużym ekranie

Dla kinomanów organizatorzy EDJ przygotowali przegląd filmów z różnych zakątków Europy. Projekcje odbędą się w Państwowym Muzeum Etnograficznym i Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury. Będzie to okazja, by posłuchać w oryginale, jak brzmi język duński czy irlandzki, ale nie zabraknie też języka… migowego! Pokazy ruszają już 20 września.

Wieża Babel na UW

Wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach metodycznych i lekcjach pokazowych języków obcych, w tym również tak egzotycznych, jak japoński czy chiński. Do wyboru jest blisko siedemdziesiąt lekcji, m.in. z języka migowego i języka polskiego jako obcego. Pierwsze zajęcia odbędą się w piątek, 24 września, w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy. Kolejne lekcje zaplanowano na poniedziałek, 27 września, w Szkole Języków Obcych Uniwersytetu Warszawskiego. W tym czasie na uniwersyteckim kampusie wystąpią grupy muzyczne, taneczne i teatralne m.in. grupa Sonic Dance, rosyjski chór i dzieci z polsko-francuskiej szkoły
La Fontaine.

Uczestnicy obchodów EDJ będą mogli zapoznać się z ofertą kursów językowych i europejskich programów edukacyjnych oraz otrzymają bezpłatne materiały promocyjne na stoiskach organizatorów.

Obcojęzyczni w wielkim mieście

W sobotę, 25 września, pasjonaci nauki języków będą rozwiązywać zagadki językowe podczas gry miejskiej rozgrywanej na terenie Warszawy. Uczestnicy wyślą w kosmos sondę z materiałem multimedialnym zawierającym dziedzictwo kulturowe całej Europy. W trakcie gry będą musieli się wykazać znajomością języków i kultury krajów europejskich. Główną nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest semestralny kurs językowy w wybranym instytucie kultury.

Eksperci mają głos

Kulminacyjny punkt programu to obchody EDJ na Uniwersytecie Warszawskim w poniedziałek,
27 września. Tego dnia w dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się konferencja „Komunikacja międzykulturowa: Języki integrują”. Zgromadzi ona międzynarodową grupę specjalistów zajmujących się zagadnieniem wielojęzyczności.

Konkurs wirtualny, nagrody w realu

Dodatkowo można wziąć udział w konkursie online na krótki film „Wakacje z językami” i wygrać atrakcyjne nagrody, m.in. aparaty cyfrowe i bezpłatny egzamin z języka angielskiego. Uczestników EDJ zachęcamy także do przyłączenia się do naszego fanklubu na Facebooku i Twitterze.

Zapraszamy!

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, czasem wymagana jest wcześniejsza rejestracja on-line. Szczegółowe informacje na temat obchodów EDJ 2010 w Warszawie znajdują się na stronie www.edj.waw.pl.

Obchody Europejskiego Dnia Języków 2010 zostały objęte patronatem honorowym J.M. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego Pani Profesor Katarzyny Chałasińskiej-Macukow, a także Minister Edukacji Narodowej Pani Katarzyny Hall, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Profesor Barbary Kudryckiej oraz Prezydent m. st. Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Organizatorzy edycji 2010: Stowarzyszenia Europejskich Instytutów Kultury w Warszawie (EUNIC), Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Komisja Europejska ― Przedstawicielstwo w Polsce, Uniwersytet Warszawski, Biuro Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Ambasada Republiki Estońskiej w Warszawie, Ambasada Republiki Greckiej w Warszawie, Ambasada Irlandii w Warszawie, Ambasada Królestwa Belgii ― Delegatura Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii (Walonia-Bruksela), British Council
w Warszawie, Duński Instytut Kultury w Warszawie, Goethe-Institut w Warszawie, Portugalski Instytut Kultury Instituto Camões w Warszawie, Instytut Francuski w Warszawie, Istituto Italiano di Cultura di Varsavia, Österreich Institut Warszawa, Rumuński Instytut Kultury, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy, Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE), Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.

TopBack

© Ambasada Estonii w Warszawie Karwińska 1, 02 - 639 Warszawa, Polska tel. (48 22) 88 11 810, e-mail: Embassy.Warsaw@mfa.ee